مجله پزشکی و سلامت

بررسی مقالات پزشکی

مجله پزشکی و سلامت

mm
مجله پزشکی و سلامت بررسی مقالات پزشکی

علت درد سیاتیک چیست؟

سیاتیک یک وضعیت سلامتی است که با درد پایین پا از قسمت تحتانی کمر مشخص می شود. شروع فعالیت معمولاً به دنبال فعالیتهایی مانند بلند کردن سنگین ناگهانی است ، هرچند ممکن است شروع تدریجی نیز رخ دهد. درد اغلب به عنوان تیراندازی توصیف می شود. به طور عادی ، علائم فقط در یک طرف بدن قرار دارند. با این وجود دلایل خاص ممکن است در هر دو طرف درد ایجاد کند. کمر درد گاهی وجود دارد. ضعف یا بی حسی ممکن است در قسمت های مختلف پا و پا آسیب دیده ایجاد شود.

حدود 90٪ سیاتیک ناشی از فتق دیسک نخاعی است که بر روی یکی از ریشه های عصبی کمر یا ساکرال فشرده می شود. اسپوندیلولیستزیس ، تنگی نخاع ، سندرم پیریفیسیس ، تومورهای لگن و بارداری از دیگر علل احتمالی سیاتیک هستند. آزمایش برش پا مستقیماً در تشخیص مفید است. آزمایش مثبت است اگر وقتی پا در حالی که یک نفر روی پشت خود دراز کشیده است ، پا بلند شود ، درد زیر زانو می خورد. در بیشتر موارد تصویربرداری پزشکی لازم نیست. با این وجود ، اگر عملکرد روده یا مثانه تحت تأثیر قرار گیرد ، تصویربرداری حاصل می شود ، از دست دادن قابل توجهی احساس یا ضعف وجود دارد ، علائم طولانی مدت است ، یا نگرانی از تومور یا عفونت وجود دارد. شرایطی که ممکن است مشابه باشد بیماری های مفصل ران و عفونت هایی مانند زونا زودرس (قبل از تشکیل بثورات) است.

درمان اولیه معمولاً شامل داروهای ضد درد است. اگرچه مدارکی در مورد داروهای ضد درد و شل کننده های عضلانی وجود ندارد. به طور کلی توصیه می شود که افراد با فعالیت های عادی تا بهترین توانایی های خود ادامه دهند. اغلب آنچه برای حل و فصل سیاتیک لازم است زمان است. در حدود 90٪ از افراد در کمتر از شش هفته علائم برطرف می شوند. اگر درد شدید باشد و بیش از شش هفته ادامه یابد ، جراحی ممکن است گزینه ای باشد. در حالی که جراحی اغلب بهبود درد را تسریع می کند ، فواید طولانی مدت آن مشخص نیست. در صورت بروز عوارضی مانند از بین رفتن عملکرد طبیعی روده یا مثانه ، ممکن است عمل جراحی لازم باشد. بسیاری از درمانها ، از جمله کورتیکواستروئیدها ، گاباپنتین ، پرگابالین ، طب سوزنی ، گرما یا یخ و دستکاری ستون فقرات ، شواهد محدود یا ضعیفی برای استفاده آنها دارند.

بسته به نحوه تعریف آن ، کمتر از 1٪ تا 40٪ از افراد در بعضی مواقع سیاتیک دارند. این بیماری بیشتر در دهه 40 و 50 افراد دیده می شود و مردان بیشتر از زنان مبتلا می شوند. این بیماری از زمان های بسیار قدیم شناخته شده بود. اولین کاربرد شناخته شده از کلمه سیاتیک مربوط به سال 1451 است.


برچسب‌ها: علت درد سیاتیک چیست؟

تاريخ : شنبه 3 اسفند 1398 | 3:12 | نویسنده : mm |

اوریون چیست؟

اوریون یک بیماری ویروسی است که در اثر ویروس اوریون ایجاد می شود. علائم و نشانه های اولیه اغلب شامل تب ، درد عضلانی ، سردرد ، اشتهای ضعیف و احساس ناخوشایند است. این معمولاً با تورم دردناک یک یا هر دو غده بزاقی پاروتید دنبال می شود. علائم معمولاً 16 تا 18 روز پس از قرار گرفتن در معرض رخ می دهد و پس از 7 تا 10 روز برطرف می شود. علائم اغلب در بزرگسالان شدیدتر از کودکان است. حدود یک سوم از افراد دارای علائم خفیف یا فاقد علائم هستند. عوارض ممکن است شامل مننژیت (15٪) ، پانکراتیت (4٪) ، التهاب قلب ، ناشنوایی دائمی و التهاب بیضه باشد که به طور غیر معمول منجر به ناباروری می شود. ممکن است زنان دچار تورم تخمدان شوند ، اما این باعث افزایش خطر ناباروری نمی شود.

اوریون بسیار مسری است و به سرعت در بین افرادی که در مناطق نزدیک زندگی می کنند گسترش می یابد. ویروس توسط قطرات تنفسی یا تماس مستقیم با فرد آلوده منتقل می شود. فقط انسان این بیماری را دریافت و گسترش می دهد. افراد از حدود 7 روز قبل از شروع التهاب پاروتید تا حدود 8 روز پس از عفونت آلوده هستند. هنگامی که عفونت دوره خود را طی کرد ، فرد به طور معمول از زندگی مصون است. ضد عفونی امکان پذیر است ، اما عفونت متعاقب آن خفیف است. تشخیص این بیماری معمولاً به دلیل تورم پاروتید مشکوک است و با جداسازی ویروس بر روی سواب مجاری پاروتید ، می توان آن را تأیید کرد. آزمایش آنتی بادی های IgM در خون بسیار ساده است و ممکن است مفید باشد. با این حال ، می تواند در کسانی که واکسینه شده اند به طور منفی کاذب کند.

اوریون توسط دو دوز واکسن اوریون قابل پیشگیری است. بیشتر کشورهای توسعه یافته آن را در برنامه های واکسیناسیون خود ، اغلب بهمراه واکسن سرخک ، سرخچه و واریسلا شامل می کنند. کشورهایی که میزان ایمن سازی کمی دارند ، ممکن است شاهد افزایش موارد در گروه های سنی بالاتر و در نتیجه پیامدهای بدتر باشند. هیچ درمانی خاص مشخص نیست. تلاش ها شامل کنترل علائم با داروهای ضد درد مانند پاراستامول (استامینوفن) است. ایمونوگلوبولین داخل وریدی ممکن است در برخی از عوارض مفید باشد. در صورت بروز مننژیت یا پانکراتیت ، بستری شدن در بیمارستان ممکن است لازم باشد. از هر 10،000 نفر که آلوده هستند می میرند.

بدون ایمن سازی ، حدود 1/0 تا 1.0 درصد از جمعیت در هر سال مبتلا می شوند. واکسیناسیون گسترده منجر به کاهش بیش از 90٪ نرخ بیماری شده است. اوریون در کشورهای در حال توسعه رایج است ، جایی که واکسیناسیون کمتر متداول است. با این حال ، شیوع آن هنوز هم در یک جمعیت واکسینه شده ممکن است رخ دهد. پیش از معرفی واکسن ، اوریون یک بیماری شایع کودکان در سراسر جهان بود. شیوع بیشتر بیماری به طور معمول هر 2 تا 5 سال رخ می دهد. كودكان بین 5 تا 9 سال بیشترین آسیب را داشتند. در بین جمعیت واکسینه شده ، افراد در اوایل دهه 20 غالباً مبتلا هستند. در اطراف خط استوا اغلب در تمام سال رخ می دهد ، در حالی که در مناطق شمالی تر و جنوبی تر جهان ، در زمستان و بهار بیشتر دیده می شود. تورم دردناک غدد پاروتید و بیضه توسط بقراط در قرن پنجم قبل از میلاد توصیف شده است.تاريخ : شنبه 3 اسفند 1398 | 3:12 | نویسنده : mm |

سیاه زخم چیست؟

آنتراکس نوعی عفونت ناشی از باکتری باسیلوس آنتراسیس است. این بیماری به چهار شکل ممکن است رخ دهد: پوست ، ریه ، روده و تزریق. علائم بین یک روز تا دو ماه پس از انقباض عفونت آغاز می شود. فرم پوستی با تاول کوچک همراه با تورم اطراف وجود دارد که غالباً با مرکز سیاه به زخم بدون درد تبدیل می شود. فرم استنشاق با تب ، درد قفسه سینه و تنگی نفس همراه است. فرم روده با اسهال همراه است که ممکن است حاوی خون ، دردهای شکمی ، حالت تهوع و استفراغ باشد. فرم تزریق با تب و آبسه در محل تزریق دارو دیده می شود.

آنتراکس با تماس با اسپورهای باکتری ، که اغلب در محصولات حیوانی عفونی ظاهر می شود ، پخش می شود. تماس با تنفس ، غذا خوردن یا از طریق ناحیه ای از پوست شکسته است. به طور معمول بین مردم پخش نمی شود. عوامل خطر شامل افرادی است که با حیوانات یا محصولات حیوانی ، مسافران ، کارمندان پستی و پرسنل ارتش کار می کنند. با یافتن آنتی بادی یا سم در خون یا کشت نمونه از محل آلوده ، می توان تشخیص آن را تأیید کرد.

واکسیناسیون آنتراکس برای افرادی که در معرض خطر بالای عفونت هستند ، توصیه می شود. ایمن سازی حیوانات در مقابل جنین در مناطقی که عفونت های قبلی اتفاق افتاده است توصیه می شود. یک دوره دو ماهه آنتی بیوتیک هایی مانند سیپروفلوکساسین ، لووفلوکساسین و داکسی سایکلین پس از قرار گرفتن در معرض نیز می تواند از بروز عفونت جلوگیری کند. در صورت بروز عفونت ، درمان با آنتی بیوتیک ها و احتمالاً آنتی اکسین است. نوع و تعداد آنتی بیوتیک های مورد استفاده بستگی به نوع عفونت دارد. آنتی توکسین برای افرادی که عفونت گسترده دارند توصیه می شود.

اگرچه یک بیماری نادر ، جنین انسان وقتی بروز می کند ، بیشتر در آفریقا و آسیای مرکزی و جنوبی است. همچنین در اروپا جنوبی بطور منظم نسبت به جاهای دیگر این قاره اتفاق می افتد و در اروپای شمالی و آمریکای شمالی بسیار نادر است. در سطح جهان ، حداقل 2،000 مورد در سال با حدود دو مورد در سال در ایالات متحده رخ می دهد. عفونتهای پوستی بیش از 95٪ موارد را نشان می دهد. بدون درمان ، خطر مرگ ناشی از جنین پوست 24٪ است. برای عفونت روده ، خطر مرگ 25 تا 75 درصد است ، در حالی که جنین تنفسی حتی با درمان ، مرگ و میر 50 تا 80 درصد دارد. تا قرن بیستم ، عفونت های جرمی هر ساله صدها هزار انسان و حیوان را کشته است. آنتراکس توسط تعدادی از کشورها به عنوان سلاح توسعه یافته است. در حیواناتی که از گیاهان تغذیه می کنند ، عفونت در هنگام خوردن یا تنفس در اسپورها هنگام چریدن رخ می دهد. حیوانات با خوردن حیوانات آلوده ممکن است آلوده شوند.


برچسب‌ها: سیاه زخم چیست؟

تاريخ : شنبه 3 اسفند 1398 | 3:11 | نویسنده : mm |

درمان سرطان روده

معالجه های مورد استعمال برای سرطان کولورکتال ممکن است شامل بعضا از جراحی ها , شیمی درمانی , پرتودرمانی و معالجه هدفمند باشد . سرطان هایی که در دیواره روده بزرگ قرار دارند ممکن است با کار جراحی قابل معالجه باشند , در حالی که سرطان که به صورت گسترده پیشرفته است , معمولاً قابل معالجه نیست , با مدیریت جهت بهبود کیفیت معاش و علامتها ساماندهی می شود . میزان بقای پنج ساله در آمریکا حدود 65 % است . احتمال بقاء شخص بستگی به ترقی سرطان دارد , آیا با جراحی و تندرست کلی شخص می توان تمامی سرطان را از بین موفقیت .

در سطح عالم , سرطان روده بزرگ سومین جور سرطان است که حدود 10 % از کل موردها را تشکیل میدهد . در سال 2018 , 1 . 09 میلیون مورد تازه و 551 , 000 مرگ بر اثر این بیماری صورت داده است . این بیماری در کشورهای پیشرفته بیشتر از 65 %موارد مشاهده می شود. این بیماری در زنان کمتر از مردان است. تاريخ : پنج شنبه 9 آبان 1398 | 1:14 | نویسنده : mm |

سرطان روده چیست؟

سرطان کولورکتال ( CRC ) , همینطور تحت عنوان سرطان روده و روده بزرگ شناخته می شود , ترقی سرطان از روده بزرگ یا این که روده بزرگ ( بخش هایی از روده بزرگ ) است . سرطان پرورش غیرطبیعی سلولهایی است که توان یورش یا این که گسترش به بقیه قسمتهای تن را دارا هستند . علامتها و علامت ها ممکن است شامل خون در مدفوع , تغییر و تحول حرکات روده , کاهش وزن و حس خستگی در تمام بازه باشد .

بیشتر سرطانهای کولورکتال به دلیل کارداران سالخوردگی و شیوه معاش , و تعداد پاره ای از موارد به دلیل اختلالات ژنتیکی مورد ای است . بقیه کارداران خطرزا شامل رژیم , چاقی , سیگار کشیدن و عدم کار بدنی است . عوامل رژیم غذایی که خطر را ارتقاء می‌دهد شامل گوشت قرمز , گوشت فرآوری شده و الکل است . استدلال خطر دیگر بیماری التهابی روده است که شامل بیماری کرون و کولیت اولسراتیو است . بعضی از اختلالات ژنتیکی موروثی که می‌توانند منجر سرطان روده بزرگ شوند شامل پولیپوزوم آدنوماتوز خانوادگی و سرطان روده بزرگ غیر پولیپ موروثی است . با این وجود , این قضیه مورد ها کمتر از 5 % مورد ها را نشان می‌دهد . غالبا تحت عنوان یک تومور خوش خیم , اکثر وقت ها به صورت پولیپ شروع میشود , که به مرور سرطانی می شود .


سرطان روده ممکن است با به دست آوردن مثال ای از روده بزرگ در طی سیگموئیدوسکوپی یا این که کولونوسکوپی تشخیص داده شود . این مورد بعداز تصویربرداری طبی برای تعیین میزان شیوع بیماری دنبال می شود . غربالگری برای دوری و کاهش مرگ و میر ناشی از سرطان روده بزرگ موءثر است . غربالگری , با یکی روشهای متفاوت , از 50 سالگی تا 75 سالگی سفارش میشود . در طول کولونوسکوپی , در صورت یافتن , ممکن است پولیپهای کوچک برداشته شود . در صورتیکه پولیپ یا این که تومور بزرگی پیدا شود , ممکن است بیوپسی برای بررسی اینکه سرطان سرطانی است یا این که خیر صورت پذیرد . آسپرین و بقیه داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی خطر را کاهش می دهند . با این وجود , به دلیل عوارض جانبی , به کارگیری همگانی آنها برای این خواسته پیشنهاد نمیشود .

 تاريخ : پنج شنبه 9 آبان 1398 | 1:13 | نویسنده : mm |

درمان میگرن

درمان سفارش شده اولیه با داروهای معمولی ای از درد نظیر ایبوپروفن و پاراستامول ( استامینوفن ) برای سردرد , داروهای تهوع و دوری از ساخت محرک است . داروهای یگانه مانند تریپتان یا ارگوتامین ممکن است در افرادی که داروهای معمولی درد اثرگذار نیستند , مصرف شود . ممکن است کافئین به موارد فوق بیشتر شود . تعدادی از داروها برای دوری از تهاجم ها از جمله متوپرولول , والپروات و توپیرامات موثر میباشند .

در سطح عالم , تقریباً 15 % از افراد دچار به میگرن می‌باشند . این اکثر زمان ها در دوران بلوغ آغاز می شود و در دوران میانسالی بدترین وضعیت است . در برخی از خانمها , پس از یائسگی شایع تر میگردند . از سال 2016 , این یکی رایج ترین عوارض ناتوانی است . شرح اول سازگار با میگرن در پاپیروس Ebers موجود است , که در حدود 1500 سال پیش از به دنیا آمدن مسیح در مصر باستان مندرج شده است . کلمه ( میگرن ( از یونانی ( ικμικρανία ( ( hemikrania ) , ( درد از یک طرف سر ( , از ἡμι - ( hemi - ) , ( نیمه ( , و κρανίον ( kranion ) , ( جمجمه ( است .


برچسب‌ها: میگرن

تاريخ : دو شنبه 6 آبان 1398 | 3:6 | نویسنده : mm |

میگرن چیست؟


میگرن یک بیماری سردرد اول است که با سردردهای مکرر از میانگین ​​تا شدید مشخص و معلوم می شود . غالبا , سردردها نیمی از سر را پایین تأثیر قرار می دهند , از حیث فضای سبز ضربان دار می باشند و از یک سری ساعت تا 3 روز دوام می آورند . علامتها دارای ارتباط ممکن است شامل تهوع , استفراغ و حساسیت به روشنایی , صدا یا عطر باشد . این درد معمولاً با فعالیت بدنی بدتر می شود . حداکثر یک سوم افراد یک هاله دارند : غالبا یک عصر کوتاه از اختلال در بینایی که نشان می دهد سردرد به زودی صورت خواهد داد . بعضی اوقات , او را با فقدان و یا سوای سردرد به‌دنبال آن فیس می دهد .

اعتقادوباور بر این است که میگرن به دلیل ترکیبی از کارداران محیطی و ژنتیکی است . حدود دو سوم موارد در خانواده ها جریان دارااست . تغییر سطح هورمون همچنین ممکن است نقش داشته باشد , زیرا میگرن در دختران گذشته از بلوغ مقداری بیش از دختران را ذیل تأثیر قرار میدهد و دو تا سه برابر زنان بیشتر از آقایان . خطر میگرن معمولاً در دوران بارداری کاهش مییابد . مکانیسمهای زیربنایی کاملاً معین نیست . با این وجود اعتقاد و باور بر این است که آنان روان و رگ های خونی مغز را سرگرم می‌کنند .


برچسب‌ها: میگرن

تاريخ : دو شنبه 6 آبان 1398 | 3:5 | نویسنده : mm |

یبوست چیست؟

یبوست به حرکات روده ای گفته می شود که نادر است و یا عبور آنان سخت است . مدفوع اکثر وقت ها مشقت بار و خشک است . علائم دیگر ممکن است دربرگیرنده درد شکم , نفخ و احساس مانند اینکه شخص تماما از همت روده عبور نکرده باشد . دلایل ناشی از یبوست ممکن است دربرگیرنده بواسیر , شقاق مقعد یا انقباض مدفوع باشد . فرکانس طبیعی حرکت روده در بزرگسالان در میان سه نفر درطول روز و سه در هفته است . نوزادان معمولاً روزانه سه تا چهار تکان روده دارا‌هستند , در حالی که خردسالان خردسال معمولاً دو تا سه در طول روز دارند .

یبوست عارضه ها زیادی دارد . علل شایع شامل جنبش آهسته مدفوع در روده بزرگ , سندرم روده تحریک پذیر و اختلالات کف لگن است . بیماریهای مرتبط با بیماری دربرگیرنده کم کاری تیروئید , دیابت , بیماری پارکینسون , بیماری سلیاک , حساسیت به گلوتن غیر سلیاک , سرطان روده بزرگ , دیورتیکولیت و بیماری التهابی روده است .

داروهای مرتبط با یبوست شامل مواد افیونی , آنتی اسیدهای یگانه , مسدود کننده کانال کلسیم و ضد کلرژیکها می‌باشند . از در بین افرادی که مواد مخدر مصرف می نمایند , حدود 90 % در گیر یبوست می گردند . یبوست در باب کاهش وزن یا کم خونی بیشتر نگران کننده است , خون در مدفوع موجود هست , سابقه بیماری التهابی روده یا سرطان روده بزرگ در خانواده یک فرد موجود است , یا در کسی که پیرتر است آغاز جدیدی است .


برچسب‌ها: یبوست

تاريخ : یک شنبه 5 آبان 1398 | 1:12 | نویسنده : mm |

علل یبوست؟

دلایل یبوست را می توان به مادرزادی , اول و ثانویه تقسیم کرد . معمول ترین جور اولیه و تهدید کننده زندگی نیست . همچنین میتواند براساس گروه سنی که ذیل تأثیر خردسالان و بزرگسالان قرار میگیرند تقسیم شود .
یبوست نخستین یا عملکردی توسط علامت ها مداوم بیشتراز شش ماه تعریف می شود که علت دارای اهمیت آن مانند عارضه ها جانبی دارویی یا بیماری طبی مورد ای نیست .

این بیماری با درد شکم همراه نیست , به این ترتیب آن را از سندرم روده تحریک پذیر مختلفی میکند . این رایج ترین دسته یبوست است و غالباً چندین منظوره است . در بزرگسالان , چنین عوارض دارای اهمیت مشتمل بر نکات زیر است : انتخاب رژیم غذایی از قبیل فیبر غذایی کافی یا مصرف مایعات یا علل رفتاری نظیر کاهش کار بدنی . در افراد مسن , علل شایع به مصرف ناکافی فیبر در رژیم غذایی , مصرف ناکافی مایعات , کاهش کار بدنی , عارضه ها جانبی داروها , کم کاری تیروئید و انسداد ناشی از سرطان کولورکتال نسبت داده شده شده‌است . با این وجود شواهد برای حمایت از این دست اندرکاران ضعیف است .

علل ثانویه شامل عارضه ها جانبی داروهایی مانند مواد مخدر , اختلالات غدد باطن ریز و متابولیک مانند کم کاری تیروئید و انسداد مانند سرطان روده بزرگ است . بیماری سلیاک و حساسیت به گلوتن غیر سلیاک نیز ممکن است همراه با یبوست باشد . سیستوسل میتواند در سود یبوست مزمن ساخت شود .


برچسب‌ها: یبوست

تاريخ : یک شنبه 5 آبان 1398 | 1:11 | نویسنده : mm |

علامت ها و علامت های آنفو لانزا

علامتها اساسی سرما خوردگی شامل سرفه , آبریزش بینی , عطسه , احتقان بینی و گلودرد است که گاه با درد عضلانی , خستگی , سردرد و تلف کردن اشتها همراه است . گلو درد در حدود 40 % موارد و سرفه در حدود 50 % موجود است , در حالی که درد عضلانی در حدود نیمی از آن صورت می‌دهد . در بزرگسالان , تب به طور کلی نیست , اما در نوزادان و خردسالان خردسال شایع است .

 

سرفه معمولاً نسبت به آنفلوانزا همراه خفیف است . در حالی که سرفه و تب نشانگر احتمال بروز آنفلوانزا در بزرگسالان است , شباهت زیادی میان این دو شرط موجود هست . تعدادی از ویروس هایی که منجر آنفولا‌نزا میگردند نیز ممکن است سبب به عفونت سوای علامت شوند .
رنگ خلط یا ترشح بینی ممکن است از روشن تا رنگ زرد تا سبز متعدد باشد و نشان دهنده کلاس برهان ساخت عفونت نیست .

 

منبع : wikipedia


برچسب‌ها: علامت ها و علامت های آنفو لانزا

تاريخ : جمعه 3 آبان 1398 | 1:52 | نویسنده : mm |
صفحه قبل 1 ... 7 8 9 10 11 ... 13 صفحه بعد
.: Weblog Themes By Slide Skin:.