مجله پزشکی و سلامت

بررسی مقالات پزشکی

مجله پزشکی و سلامت

mm
مجله پزشکی و سلامت بررسی مقالات پزشکی

نحوه مصرف قرص میزوپروستول

میزوپروستول، که در بین دیگران با نام تجاری Cytotec فروخته می شود ، دارویی است که برای پیشگیری و درمان زخم معده ، شروع زایمان ، ایجاد سقط جنین و درمان خونریزی پس اززایمان به دلیل ضعف رحم مورد استفاده قرار می گیردبرای سقط جنین به خودی خود و با مییفپریستون یا متوترکسات استفاده می شود.

نحوه مصرف قرص میزوپروستول

پس از خرید قرص سقط جنین سایتوتک وقتی که از سایتوتک برای سقط جنین استفاده میشود معمولا قرص میفپریستون نیز همراه آن تجویز میشود؛ بنابراین ابتدا یکقرص ۲۰۰ میکروگرم میفپریستون مصرف کرده و ۲۴ تا ۴۸ ساعت صبر کنیدممکن است پس از مصرف آن خونریزی خفیفی داشته باشیدبعد از ۲۴ ساعت و قبلاز ۴۸ ساعت از ۴ قرص ۲۰۰ میکروگرم سایتوتک استفاده کنید.دو روش برای استفاده از قرص سایتوتک وجود دارد:

·             قرار دادن قرص در واژن

·             در دهان به صورت زیر زبانی

که هر دو روش تاثیر گذار است.

در این مقاله به سوالات رایجی که ممکن است برای شما پیش آید پاسخ داده می شود.

برگرفته از cytotec.cf

داروی میزوپروستول دارویی برای چه استفاده می شود؟

این دارو برای جلوگیری از زخم معده در هنگام مصرف NSAIDs (به عنوان مثال ، آسپیرین ، ایبوپروفن ، ناپروکسناستفاده می شود ، به خصوص اگر سابقا در معرض خطر ابتلا به زخم معده هستید یا سابقه زخم داریدمیسوپروستول به کاهش خطر عوارض جدی زخم مانند خونریزی کمک می کند.

آیا میوزوپروستول به تنهایی می تواند بارداری زودرس را خاتمه دهد؟

اطلاعات بدست آمده از 13000 زن حاکی از آن است که میزوپروستول مورد استفاده به تنهایی می تواند برای ایجاد سقط جنین در سه ماهه اول مؤثر و بی خطر باشددر کل مطالعات ، حدود 78٪ از خانمها بدون مراجعه به جراحی سقط جنین کامل داشتند.

قرص میزو پروستول

 

تاثیر میزوپروستول بر بدن چقدر زمان بر است؟

فشار معمولاً یک تا چهار ساعت پس از قرار دادن میزوپروستول در مهبل شروع می شودخونریزی معمولاً بین ۴ تا ۳۰ ساعت پس از قرار دادن میزوپروستول در واژن شروع می شودبا این حال ، ممکن است برای برخی از خانمها 24 ساعت طول بکشد.

اگر بعد از مصرف میزوپروستول خونریزی نکنید چه اتفاقی می افتد؟

اگر خونریزی واژن ، گرفتگی شکم و انقباضات رحم را در مدت ساعت پس از مصرف میزوپروستول (داروی دومتجربه نکنید ، این ممکن است نشان عدم موفقیت باشداگر این اتفاق برای شما رخ داد ، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

آیا میزوپروستول بر بارداری در آینده تأثیر می گذارد؟

درمان با میسوپروستول ، برای خانم ها ، یک درمان قابل قبول و تایید شده از FDA هست و بدون تاثیر زیان آور بر باروری آینده است.

 

آیا می توان میزوپروستول را به صورت خوراکی مصرف کرد؟

بیشتر حاملگی ها در 24 ساعت اول پس از تشخیص با مصرف مناسب دوز میزوپروستول پایان می یابددر غیر اینصورت ، به طور معمول دوز دوم میزوپروستول مصرف می شودمیسوپروستول را می توان به صورت خوراکی ، کبدی (محلول بین لثه و گونهیا به صورت واژینال تجویز کردمیزوپروستول وقتی از طریق واژینال مصرف می شود مؤثرتر خواهد بود.

 

بعد از مصرف میزوپروستول چه مدت خونریزی خواهم کرد؟

در حالت نرمال بین ۴ تا ۲۴ ساعت در صورت بیشتر شدن زمان خونریزی به دستورالعمل ها توجه شود.

جهت دریافت مشاوره با شماره 09197131087 دکتر شکوهی تماس حاصل فرمایید.

عوارض جانبی طولانی مدت میزوپروستول چیست؟

عوارض جانبی میزوپروستول شامل:اسهال
درد شکم.سردرد
واکنش آلرژیک شدید (آنافیلاکسی)کم خونی
ضربان قلب غیر طبیعی.درد قفسه سینه.گاز (نفخ)

 

 

آیا میزوپروستول باعث افزایش وزن می شود؟

اگر شما با افزایش وزن و یا ورم (احتباس مایعات یا تورم بدنهمراه شدید ، به پزشک یا مشاور خود اطلاع دهیداین دارو ممکن است در برخی افراد باعث اسهال شودبا تنظیم بدن شما به دارو ، اسهال معمولاً طی چند روز از بین می رود.

 

آیا میوزوپروستول برای بارداری ۵ ماهه موثر است؟

با ترکیب از 200 میلی گرم مییفپریستون و میزوپروستول به صورت واژینال و یک رژیم ایمن ، برای خاتمه دادن به حاملگی بین 12 تا 20 هفته موثر است.

برگرفته از cytotec.cf

بعد از مصرف سایتوتک چه اتفاقی می افتد؟

درد شکمی که معمولا از ۲ ساعت بعد از مصرف قرص سایتوتک شروع می شوداگر دل درد شدید بود میتوان از قرص ژلوفن یا هیوسین برای کاهش درد استفاده کرد.اسهال و استفراغ که البته با شدت کمتری و به سرعت قطع می شود تب و لرزش بدنی مانند سرماخوردگی که به مرور کم می شود خونریزی و سقط جنین.خونریزی به شکل دفع لخته خون بصورت ناگهانی یا ذره ذره اتفاق میوفتد که با کنده شدن جفت افت فشارخون اتفاق میوفتدفقط زمان این خونریزیها نباید بیشتر از ۱ هفته بطول بیانجامد و بعد از ان باید برسی شود که علت چیست.در خانمهایی که سابقه سزارین دارند به هیچ عنوان خودسرانه استفاده نکنند چون احتمال پارگی رحم وجود دارد که بایستی حتما تحت نظر پزشک از این قرصها استفاده کنندولی معمولا در ۸ تا ۱۲ ساعت اول پس از مصرف قرصها جنین سقط می شود.گاهی با مصرف یک دوره از قرص های سایتوتک خونریزی شروع نمیشود وباید مجددا بعد از ۳روز دارو را تکرار کردهرگز خودسرانه شیاف میزوپروستول یا امپول استفاده نکنید چون شما با عوارض ان اشنا نیستید حتی بسیاری مواقع خانمها دچار یک خونریزی کاذب میشوند در صورتیکه هنوز ساک حاملگی در رحم وجود دارد.بهرحال شما باید تا ۱هفته بعد یک سونوی مجدد تکرار کنید تا از سقط کامل اطمینان حاصل کنید.وباز یاداوری میکنم که در ۸۰درصد موارد با این داروها سقط کامل صورت نمیگیرد و ممکن است شما مجبور به کورتاژ یا ساکشن شویدچون باقی ماندن بقایای جفتی اجتناب ناپذیراست.وابن بقایای جفتی ممکن است باعث عفونت رحمی یا خونریزی منجر به مرگ شود.

 

جهت دریافت مشاوره با شماره 09197131087 دکتر شکوهی تماس حاصل فرمایید.

 

 تاريخ : جمعه 3 مرداد 1399 | 17:32 | نویسنده : mm |

قرص لاغری گلوریا (Gloria)

قرص لاغری گلوریا ساخت کشور اسپانیا جز پرطرفدارترین قرص های لاغری در سال های اخیر می باشد که فروش بالایی داشته استاین قرص حاوی 30 عدد کپسول در هر بسته می باشد که افزایش متابولیسمچربی سوزکاهش اشتها,کاهش وزن (لاغریاز ویژگی های این کپسول لاغری می باشد که به صورت زیر عمل می کند.
این قرص با افزایش سوخت و ساز بدن بافت های چربی اضافی موجود در بدن را گرفته و آن ها را به انرژی تبدیل می کندهمچنین با کاهش اشتهای شدید سبب چربی سوزی شده و از جذب چربی های جدید در بدن نیز جلوگیری می کند.توجه داشته باشید که برای اثربخشی بهتر این مکمل لاغری نوشیدن آب زیاد الزامی است و برای تامین ویتامین های از دست داده بدن خود می توانید از مولتی ویتامین ها به صورت روزانه استفاده کنید تا مواد معدنی و ویتامین هایی که از دست داده اید به بدن شما برگردد و دچار ضعف، ریزش مو و... که بر اثر کاهش وزن به وجود می آید نشوید.

فواید مصرف قرص کاهش اشتهای گلوریا

این قرص کاهش اشتها به بیماران چاق با جلوگیری از اشتهای کاذب و در پی آن کاهش 
چربی های نواحی شکم و پهلو، کم کردن کلسترول خون و از بین بردن و شسکتن بافت های چربی قدیمی در تمام نقاط بدن کمک می کند که به وزن و سایز دلخواه خود برسند.

 

ترکیبات قرص لاغری گلوریا

این قرص از ترکیبات کاملاً طبیعی و گیاهی ساخته شده و همین سبب افزایش طرفداران آن شده استاز جمله ترکیبات این محصول می توان به گل لاله مردابی یا همان لوتوس هندی که کل ملی کشورهای هند و ویتنام است اشاره کردلاله مردابی خواص فوق العاده ای در درمان انواع مشکلات نظیر تب، اسهال، آفتاب زدگی، کم خوابی و... داردهمچنین این گیاه محبوب و پرخاصیت نشاط آور می باشد و اشتهای کاذب را نیز از بین می برد.

عصاره ریشه بهار نارنج نیز از دیگر گیاهان بکار رفته در این قرص لاغری می باشد که طبعی گرم دارد و سرشار از ویتامین های B,C,D می باشدبهارنارنج نیز گیاهی نشاط آور است که به تقویت اعصاب نیز کمک می کنداین گیاه برای کسانی که مشکل گوارشی و ناراحتی معده دارند نیز بسیار مفید بوده و به هضم بهتر غذا کمک میکند اما گاهی این گیاه سبب عوارضی مانند بی خوابی، افزایش ضربان قلب و بالا رفتن فشار خون می شود و کسانی که قرص لاغری گلوریا را مصرف می کنند به دلیل وجود عصاره این گیاه در محصول ممکن است دچار این عوارض شوند.

عصاره کاسیا بکار رفته در این قرص به تقویت روده، کبد و کلیه کمک می کند و چربی های کبد را نیز از بین برده و از مشکلاتی نظیر کبد چرب جلوگیری می کنداین گیاه دارای طبعی سرد است اما به دلیل ترکیب با موادی نظیر عصاره ریشه بهارنارنج که طبعی گرم دارد به تعادل رسیده است.

این گیاه برای بانوان باردار و شیرده و همچنین بیماران دیابتی دارای منع مصرف استهمچنین بیمارانی که برای کنترل چربی خون داروهای شیمیایی مصرف می کنند نباید از محصولات حاوی کاسیا استفاده کنند.

گیاه هل باد با طبع گرم و خشک نیز خواص زیادی دارداین خواص عبارتند از چربی سوزی، تقویت معده و کمک به هضم غذا، ضد نفخ و بادشکن بودن آن.

گیاه بابا آدم بکار رفته در ترکیب این قرص علاوه بر افزایش متابولیسم بدن، ادرار آور نیز می باشد که سبب ضدعفونی کردن دستگاه گوارشی و از بین بردن یبوست شده و هضم غذا را سرعت می بخشد.

گرده موم زنبور عسل گرده ای است که زنبور عسل همراه خود به کندو می برند این گرده در درمان 
بیماری های کبد و مشکلات قلبی عروقی بسیار مفید است.

قرص گلوریا از بین برنده ی توده های چربی قدیمی

بسیاری از افراد از چربی های انباشته شده در قسمت های شکم و پهلو خود رنج می برند و به فکر راهکار برای از بین بردن آن ها هستند و در قدم اول دست به گریبان رژیم غذایی یا ورزش و یا هردوی آن ها به صورت همزمان می شوند اما باز هم به نتیجه دلخواه خود نمیرسنددر اینجا قرص لاغری گلوریا به کمک شما می آیداین قرص با ترکیبات فوق العاده ای که دارد تمامی چربی های انباشته شده در بدن را که به سختی از بین میروند و به توده های چربی معروف اند از بین می برند و سبب کاهش وزن و کاهش سایز قابل توجهی می شودبنابراین شما با  مصرف این قرص می توانید علاوه بر کاهش وزن و سایز به کمری باریک دست یابید و به سایز دلخواه خود برسید.

قرص گلوریا، افزایش چربی سوزی و رفع استپ وزنی

اکثر افرادی که اقدام به کاهش وزن می کنند از پایین بودن سوخت و ساز بدنشان رنج می برند به طوری که بعد از کم کردن مقداری وزن دچار استپ وزنی می شوندقرص گلوریا با افزایش متابولیسم و سوخت و ساز بدن شما سبب کاهش وزن بدون استپ وزنی می شودهمچنین افرادی که بعد از یک دوره لاغری وزنشان متوقف شده نیز می توانند از این قرص استفاده کنند تا با بالا بردن متابولیسم بدنشان مجدداً شروع به کاهش وزن کنندقرص لاغری گلوریا چربی های انباشته شده در بدن را شکسته و با تبدیل آنها به انرژی مصرفی بدن به کاهش وزن کمک می کند.

قرص لاغری گلوریا و کمک به درمان یبوست

گیاه لوتوس که از ترکیبات اصلی این قرص لاغری می باشد با داشتن فیبر موجود در خود در پیشگیری از یبوست در دوره ی مصرفی این مکمل لاغری کمک زیادی میکند و مانند سایر قرص های لاغری که یبوست جزئی از عوارضشان است نمی باشد.

آیا قرص گلوریا کلسترول و قند خون را کاهش می دهد؟

افزایش وزن ابتلا به قند و چربی خون بالا را افزایش می دهد که با استفاده از این مکمل شما می توانید علاوه بر جلوگیری از جذب قند و چربی در بدن از بالا رفتن آنها نیز جلوگیری کنید.

عوارض احتمالی حین مصرف قرص گلوریا

در اثر مصرف این مکمل لاغری ممکن است در بعضی افراد عوارضی نظیر به وجود آمدن بی خوابی به علت کافئین موجود در این مکمل، بی حالی، تشنگی زیاد که با مصرف آب زیاد قابل جبران است، نامنظم شدن ضربان قلب و یا بالا رفتن فشار خون از عوارض احتمالی این دارو می باشد که احتمال دیده شدن این عوارض در افراد بسیار کم است.

توجه!

توجه داشته باشید که مدت دوره ی این قرص لاغری 3 دوره می باشد و اگر نیاز به استفاده بیشتری از این مکمل داشتید باید یک وقفه یک ماهه بین دوره مجدد بیندازید و به خود استراحت دهید و سپس مصرف دارو را ادامه دهید.در نظر داشته باشید که نکات مربوط به نحوه ی مصرف دارو بسیار مهم می باشدلذا به تمامی دستورات مصرف دقت کنید تا مشکلی پیش نیاید.
همچنین در دوره ی مصرف این قرص به میزان زیاد آب بنوشید تا عملکرد این قرص را بهبود بخشید.

موارد منع استفاده دارویی:

1. این دارو برای افردای که مشکلات مغز و اعصاب دارند بجز افراد مبتلا به میگرن ممنوع می باشد.

2. افراد با بیماری های ریوی نظیر آسم نیز نباید از این دارو استفاده کنند زیرا احتمال بالا رفتن ضربان قلب و به دنبال آن تنگی نفس را در پی دارند.
3. 
افرادی که دچار مشکلات کلیوی هستند.
4. 
افراد با مشکل فشار خون بالا
5. 
بیماران دیابتی که نیاز به تزریق انسولین دارند نیز ممنوع می باشد.
6. 
زنان باردار یا شیرده حتی با یک وعده شیردهی در شبانه روز به هیچ وجه نباید از این مکمل لاغری استفاده کنند.
7. 
افراد زیر 18 سال و بالای 55 سال نیز به هیچ وجه مجاز به استفاده این دارو نمی باشند.
8. 
اگر نیاز به آزمایش دارید قبل از اقدام به آزمایش از یک ماه قبل مصرف این دارو را متوقف کنید.
9. 
همچنین قبل از اقدام به بارداری از یک ماه قبل مصرف دارو را متوقف کنید.

روش مصرف قرص لاغری گلوریا
در روز اولروزی یک عدد قرص صبح ها قبل از خوردن صبحانه و ناشتا
بعد از روزاگر بعد از گذشت این روز اشتهایتان کاهش یافت تا روز 60 ام همان یک عدد را مصرف نمایید و مصرف آن را افزایش ندهید اما اگر در کم شدن اشتهایتان تاثیری نداشت مصرف خود را از روز ام به روزی 2 عدد قرص همزمان با هم و نیم ساعت قبل از صبحانه افزایش دهیدتوجه داشته باشید که حتماً  هنگام مصرف این قرص را با دو لیوان آب میل نمایید.
همچنین اگر احساس کردید که با مصرف این دو قرص اواخر شب اشتهایتان برگشت و دچار ضعف شدید
می توانید قرص اول را نیم ساعت قبل از صبحانه و قرص دوم را تا ساعت بعد از صرف ناهار که معده سبک می شود همراه با دو لیوان آب میل کنید.

تشخیص اصالت محصول
از اوایل آوریل 2020، شرکت گلوریا اسپانیا | Spain Gloria شکل ظاهری کپسول های لاغری گلوریا را تغییر دادشکل ظاهری این محصول به رنگ سیاه همراه با عکس ماه و ستاره بر روی آن وارد بازار شد.
شما می توانید این مکمل لاغری اورجینال را به مراجعه به فروشگاه آنلاین پاک تن تهیه کنید.
این شکل ظاهری جدید برای جلوگیری از سوء استفاده افراد و جلوگیری از ساخت گونه های فیک و تقلبی اعمال شده است و به صورت رسمی در سایت شرکت گلوریا اسپانیا به آدرس https://spaingloria.com اعلام گردیده است.تاريخ : سه شنبه 3 تير 1399 | 13:54 | نویسنده : mm |

جراحی اسلیو معده دکتر علی امیراحمدی

 نظر دکتر علی امیر احمدی به پزشکی قانونی :

با توجه به ریسک بالای عمل جراحی چاقی (اسلیولطفا راهنمایی لازمه را مبذول فرمایید.

نظر پزشک قانونی شب قبل جراحی :

عوارض احتمالی، احتمال عفونت حاد، احتمال خون ریزی شدید، احتمال عدم کاهش وزن به میزان متناسب و حتی بازگشت وزن و احتمال بروز آمبولی و فوت.

 

 

 جراحی اسلیو گاسترکتومی یا اسلیو معده، یکی از جدیدترین جراحی های چاقی می باشد، که با حذف قسمت اعظم معده سبب کاهش حجم معده و در نهایت سبب کاهش اشتها و لاغری می شوداین جراحی به دلیل نداشتن عوارض زیاد و سادگی عمل از محبوبیت بسیاری در بین افراد چاق برخوردار است.

شرح عمل جراحی اسلیو معده

در طی این عمل جراحی، ۸۵ درصد از حجم معده برداشته می شود به طوری که معده حالت لوله ای شکل و آستین مانند به خود می گیرداین عمل معمولا به صورت لاپاروسکوپی انجام می شود، به این معنی که جراح، به جای یک برش بزرگ ، چندین برش کوچک ایجاد می کند و یک لوله که دارای دوربین کوچک (لاپاروسکوپو ابزار دیگر است از طریق این برش های کوچک وارد کرده و قسمتی از معده را حذف می کندمعده لوله ای شکل باقی مانده به وسیله نوعی منگنه ترمیم می شود.

عمل اسلیو معده مناسب چه افرادی است؟

هنوز آمار دقیقی از اینکه چه مقدار از این روش جراحی ها نتیجه می دهد، وجود نداردمعمولا از جراحی اسلیو معده به عنوان یک جراحی چاقی استفاده می شودموسسه ملی بهداشت (NIHاین نوع جراحی را برای افرادی که شاخص توده بدنی (BMIبیش از ۴۰ دارند، مناسب می دانداین معادل حدود 40 کیلو اضافه وزن برای مردان و 32 کیلو اضافه وزن برای زنان می باشدافرادی که BMI بین ۳۵ تا ۳۹ هستند، در صورت داشتن بیماری های مرتبط با چاقی مانند دیابت، فشار خون بالا و یا کلسترول بالا، می توانند از این عمل جراحی سود ببرندBMI برای اندازه گیری چربی بدن، وزن و قد را در نظر می گیردافرادی که BMI آن ها ۳۰ یا بالاتر باشد، فردی چاق در نظر گرفته می شوند.

آمادگی قبل از جراحی

قبل از جراحی اسلیو معده یا هر جراحی چاقی دیگر، باید سیگار را ترک کنید زیرا سیگار خطر ابتلا به عفونت، پنومونی و لخته شدن خون را افزایش و سبب کاهش سرعت بهبودی و نیز عوارض تهدید کننده زندگی، می شوددر حالت ایده آل، باید سیگار را به طور کامل ترک کنید، اما در صورت عدم توانایی باید حداقل یک ماه قبل و یک ماه بعد از جراحی از کشیدن سیگار خودداری کنید.

همچنین برخی از جراحان، در هفته قبل از جراحی، رژیم مخصوص غذایی به بیماران خود می دهند.

چه چیزی پس از جراحی انتظار می رود؟

جراحی اسلیو معده، یک روش غیر قابل بازگشت است، که بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد و حدود تا ساعت به طول می انجامد و احتمالا ۱ یا ۲ روز پس از جراحی، بیمار باید در بیمارستان بستری بماند و بهبودی کامل ممکن است چند هفته طول بکشد.

شکم برای چند روز تورم و درد دارد و جراح ممکن است از دارو های ضد درد برای کاهش ناراحتی بیمار استفاده کند.همچنین برخی از زخم های حاصل جراحی ممکن است نمایان باشد.

پس از جراحی شما باید توانایی مصرف غذا های جامد را داشته باشید، اما باید در هفته اول پس از جراحی رژیم غذایی مایع، و در هفته دوم رژیم غذایی نیمه جامد و پس از آن از مواد جامد استفاده کنید.

اکثر افرادی که جراحی اسلیو معده انجام می دهند، در طول ۶ ماه تا یکسال اول پس از جراحی، ۵۰ تا ۸۰ درصد وزن خود را از دست می دهندمطالعات نشان می دهد که پس از عمل جراحی اسلیو معده، در طی ۱ یا ۲ سال دیابت، فشار خون بالا، کلسترول خون بالا و آپنه هنگام خواب بهبود می یابد.

 افرادی که جراحی اسلیو معده را انجام می دهند، پس از بهبودی باید تغییراتی در سبک زندگی خود انجام دهنداز جمله:

· ورزش منظم

·یادگیری تکنیک های اصلاح رفتار

·دنبال کردن دستورالعمل های غذایی خاص، از جمله آرام غذا خوردن، مصرف مقادیر کمی از مواد غذایی در یک زمان، کامل جویدن غذا، پخته شدن کامل غذا، اجتناب از خوردن و نوشیدن همزمان.

خطرات و عوارض

·نشت مواد از قسمت جراحی شدهدر این نوع جراحی اغلب قسمت های معده به وسیله نوعی منگنه به یکدیگر بخیه می شود و همواره این خطر وجود دارد که منگنه ها به طور کامل به یکدیگر نپیوندند و سبب نشت مواد غذایی و آنزیم ها از درون معده به بیرون شودنشت اسید معده اغلب منجر به عفونت و سایر مشکلات جدی در بافت های اطراف می شود که ممکن است نیاز به یک عمل جراحی دیگر داشته باشد.

·لخته شدن خون

·عود اضافه وزن زیرا معده می تواند کش بیاید.

این روش، نسبت به سایر جراحی های معده، مزایای متعددی دارد:

·بهبود سریع تر زخم

·برخلاف باندینگ معده، در این روش هیچ جسم خارجی در  بدن باقی نمی مانددر جراحی باندینگ معده، باند ممکن است بلغزد یا خراب و آلوده شود.

·برخلاف جراحی بای پس معده و یا جراحی سوئیچ دوازدهه، در این روش دور زدن و چرخش غذا وجود ندارد بنابراین تمام مواد مغذی جذب می شود و احتمال سوء جذب بسیار کمتر است.

برای دیدن تجربه بیماران لطف مقاله "تجربه عمل اسلیو معده دکتر علی امیراحمدیرا بخوانید.

 

 

 تاريخ : یک شنبه 1 تير 1399 | 14:31 | نویسنده : mm |

برای ساخت مهر پزشکی چه نکاتی باید رعایت گردد ؟

مهمترین ابزاری که پزشکان و پرستاران در هر رشته پزشکی که مشغول به فعالیت هستند و از آن در طول روز بارها استفاده میکنند مهر پزشکی است. 

مهر پزشکی ویژگیهای خاصی دارد و می بایست در طراحی و ساخت آن نکات بسیار زیادی را لحاظ نمود تا بهترین اثربخشی را داشته باشد ، زود خراب نشود ، سایز بزرگی نداشته باشد و نوشته های روی آن کاملا خوانا باشد . 

سایز و مدل مهرهای پزشکی با توجه به نوع فعالیت پزشک سفارش دهنده و نوع کاربرد آن متفاوت می باشد. برای مثال بعضی رشته ها مانند پرستاری از سایز 37 میلیمتر استفاده میکنند به این دلیل که کوچک هست و در جیب هم جا میشه. 

 

ولی عمدتا پزشکان ، داروخانه ها و فیزیوتراپیستها از دستگاههای سایز 46 میلیمتر استفاده می کنند. سایز بزرگتر مهر پزشکی 

سایز 58 میلیمتر هست . و نکته قابل اهمیت این هست که دو نوع مهر ژلاتینی اتومات و مهر لیزری اتومات در حال حاضر در بازار ایران بسیار پر سفارش می باشند. 

بعضی از پزشکان علاقمند به داشتن مهر جیبی هستند که بتوانند در روپوش پزشکی خود گذاشته و هنگام جابجایی راحت باشند برای انجام این کار میتوانند از مهر جیبی پزشکی اتومات استفاده نمایند . 

بهترین و معروفترین برند مهر پزشکی ، برند ترودات ساخت کشور اتریش می باشد که علاوه بر زیبایی ظاهری،کیفیت فوق العاده بالا  و طول عمر طولانی را دارا می باشد. نوشته ها توسط این دستگاه به خوبی و بر روی کاغذ منتقل می گردد. 

گاهی اوقات نیاز به درج لوگو در مهر هست ، برای مثال درج لوگو بیمارستان که در این حالت امکان تغییر سایز و شکل مهر بر اساس لوگو ارسالی وجود دارد تا مهری شکیل طراحی و ساخته گردد.  

معمولا پزشکان علاقه دارند تا نام و نام خانوادگی آنها بصورت نستعلیق درج شود و در خط دوم تخصص آنها نوشته شود و در خط سوم شماره نظام پزشکی درج گردد. میتوان برای بهتر شدن ظاهر مهر از یک کادر نیز استفاده کرد. 

جهت مشاهده نمونه کارها و قیمتها میتوانید به لینک زیر و سایت مهرستون مراجعه فرمایید. 

 http://www.mohrestoon.ir/pre-inked-medical-stamp

 تاريخ : پنج شنبه 29 خرداد 1399 | 14:5 | نویسنده : mm |

آینده پژوهی علوم پزشکی

گسترش و پیشرفت روز افزون فناوری ها بخصوص در حیطه هایی مثل فناوری اطلاعات بسرعت در حال تغییر الگو های بنیادین علوم مختلف می باشد که غفلت از دانستن آن ها می تواند تاثیر بدی بر چهارچوب های جوامع مختلف بخصوص جوامع علمی بگذارد.

یکی از مهمترین حیطه ها، جامعه ایست که با جان مردم سر و کار دارد یعنی رشته های علوم پزشکی. در ایران بدلیل جدایی دو وزارت خانه علوم و بهداشت مباحث فناوری در علوم پزشکی بسیار خشک و بی آب و علف هستند تا حدی که به کیفیت مبانی مختلف پزشکی ضربه وارد کرده و از ترند های دنیا کم کم بدور می افتیم. انجمن و پایگاه علمی آینده پژوهی علوم پزشکی بر آن است تا روشن سازد آینده ای را که از آن غافلیم...  

در این پایگاه علمی تغییرات و آینده های متغییر این علم به طور روشمند بحث می شود تا مقدمه ای برای ایده گیری و تحقیقات و حتی ثبت اختراعات باشد.

 

منبع : https://medicalfuturology.ir

 


تاريخ : جمعه 9 خرداد 1399 | 14:37 | نویسنده : mm |

روانشناسی بالینی

در گفت و گوهایی که داشتیم تا به الان درباره اینکه دانشجوییان روانشناسی میتوانند وارد چه مشاغلی بشند ؟ و یا از تخصص های مهم درزمینه روانشناسی چی هست؟ صحبت شد اما در ادامه تخصص ها خب مسلما باید درباره هرکدوم بیشتر بدونید تا راحت تر انتخاب کنید پس با من همراه بمونید.. 

من سارا امیری هستم یک عضو کوچک در قلب شما  

روانشناسی بالینی و مشاوره از تخصص هاست

 

روانشناسی بالینی که یکی از تخصص های بسیار پر طرفدار و چالشی از زمینه های روانشناسی در زمان حال است دربیشتر مواقع میتواند بهترین راهکار ها را بدهد ریشه این نوع تخصص برمیگردد به فیزیولوژیک اعصاب و غدد که گفتم باید تا ترم حداق 4 حتما عمومی هارا پاس نمایید وگرنه نمیتوانید به راحتی وارد تخصص مورد علاقه خودتون بشید پس بیا پاراگراف بعدی تا براتون بیشتر از این تخصص بگم..

روانشناسی بالینی و مشاوره:

روانشناسی بالینی و مشاوره شناخته ترین روانشناسی  است که مشکلات روان شناختی مردم را تشخیص میدهد ودرمان میکند روانشناسان مشاوره گاهی اوقات با آدم هایی سروکار دارند که شدت مشکلاتشان کم تر است برای مثال گاهی اوقات به مشکلات دانشجویان رسیدگی میکنند وآنان را در زمینه، شخصی و برنامه ریزی شغلی کمک میکنند..

روانشناسی بالینی و مشاوره از تخصص هاست

روانشناسان بالینی معمولا دارای مدرک دکتری روانشناسی هستند که اخذ آن مستلزم 3 تا 4 سال تحصیلات تکمیلی و یک سال کارورزی در یکی از مراکز بهداشت درمانی است..

روانشناسان بالینی با روانپزشکان فرق دارند...روانپزشکی یکی از شاخه های پزشکی است و توسط پزشکانی که مدرک دکترای پزشکی دارند و دوره های تخصصی  رفتار نابهنجار و روان درمانی دیده  اند اجرا می شود..

روانشناسی بالینی و روانپزشکان هردو دنبال بهبود زندگی آدم ها هستند که مشکلات روانی دارند.. 

یک تفاوت مهم آن ها این است که روانپزشکان اجازه دارند دارو تجویز کنند درحالی که روانشناسان چنین حقی را ندارند.

روانشناسی بالینی و مشاوره از تخصص هاست

بعضی از روانشناسان بالینی متخصص کار با گروه سنی خاص هستند لوییز وارگاس که از دانشمندان روانشناسی بالینی کودک  است .او به آن دسته از مشکلات فرهنگی که سنجش و درمان کودکان دارای پیشینه را تحت شعاع قرار میدهد علاقه دارد و همچنین دنبال دلیل یافتن این است که کودکان بزهکار و نوجوانان با معتادان به مواد مخدر است.

 

روانشناسی بالینی و مشاوره از تخصص هاستتاريخ : دو شنبه 18 فروردين 1399 | 15:54 | نویسنده : mm |

اسکیزوفرنی یا شیزوفرنی چیست؟

اسکیزوفرنی یک بیماری روانی است که با شنیدن صداها ، توهمات (باورهای غلط) ، تفکر بی نظم ، برداشت اجتماعی ، کاهش بیان عاطفی و عدم انگیزه مشخص می شود. علائم معمولاً به تدریج بروز می کند ، در بزرگسالی شروع می شود و در بسیاری موارد هرگز برطرف نمی شود. از سال 2019 ، هیچ آزمایش تشخیصی عینی وجود ندارد. تشخیص مبتنی بر رفتار مشاهده شده ، تجربیات گزارش شده از فرد و گزارش های سایر افراد آشنا با فرد است. برای تشخیص بیماری اسکیزوفرنی ، علائم و اختلال عملکردی باید شش ماه حضور داشته باشد. افراد مبتلا به اسکیزوفرنی اغلب مشکلات بهداشت روان دیگری مانند اضطراب ، افسردگی یا اختلال در مصرف مواد دارند. این مفهوم که اسکیزوفرنی به معنای "شخصیت شکافته" یا اختلال هویت جدا کننده است ، یک تصور غلط است.

حدود 0.3 تا 0.7 of از مردم در طول زندگی خود تحت تأثیر اسکیزوفرنی قرار دارند. در سال 2017 ، حدود 1،1 میلیون پرونده جدید و در کل 19.8 میلیون پرونده در سطح جهان رخ داده است. نرها بیشتر مبتلا می شوند و شروع آن به طور متوسط زودتر از سن است. دلایل اسکیزوفرنی شامل عوامل محیطی و ژنتیکی است. عوامل محیطی احتمالی شامل پرورش در یک شهر ، استفاده از حشیش در دوران نوجوانی ، برخی عفونتها ، سن والدین فرد و تغذیه نامناسب در دوران بارداری است. عوامل ژنتیکی شامل انواع مختلف ژنتیکی رایج و نادر است.

حدود 20٪ از افراد مبتلا به اسکیزوفرنی نتیجه مطلوبی دارند و برخی از افراد کاملاً بهبود می یابند. حدود 50٪ دچار نقص مادام العمر هستند. مشکلات اجتماعی مانند بیکاری طولانی مدت ، فقر و بی خانمانی شایع است. در مقایسه با جمعیت عمومی ، افراد مبتلا به اسکیزوفرنی میزان خودکشی بالاتری دارند (حدود 5٪ در کل) و مشکلات سلامت جسمی بیشتری دارند که منجر به یک امید به زندگی متوسط که بین 10-25 سال کمتر است. در سال 2015 ، تخمین زده می شود 17000 نفر در سراسر جهان در اثر رفتاری که مربوط به اسکیزوفرنی یا ناشی از آن هستند.

پایه اصلی درمان ، یک داروی ضد روان پریشی ، به همراه مشاوره ، آموزش شغلی و توانبخشی اجتماعی است. در کسانی که با سایر داروهای ضد روانپزشکی بهبود نمی یابند ، ممکن است کلوزاپین آزمایش شود. در شرایطی که خطر صدمه دیدن به خود یا دیگران وجود دارد ، ممکن است بستری شدن در بیمارستان غیر ارادی لازم باشد ، اگرچه اقامت بیمارستان کوتاه تر و کمتر از گذشته است.تاريخ : شنبه 3 اسفند 1398 | 3:14 | نویسنده : mm |

افسردگی چیست؟

افسردگی حالت کم خلقی و بیزاری از فعالیت است. این می تواند بر افکار ، رفتار ، انگیزش ، احساسات و احساس بهزیستی فرد تأثیر بگذارد. این بیماری ممکن است غم ، ناراحتی در تفکر و تمرکز و افزایش یا کاهش چشمگیر اشتها و مدت زمان خواب را نشان دهد. افرادی که افسردگی را تجربه می کنند ممکن است دچار احساس بیزاری ، ناامیدی و حتی گاهی افکار خودکشی شوند. این می تواند کوتاه مدت یا بلند مدت باشد. گفته می شود که علائم اصلی افسردگی آنهودونیا است ، که به از دست دادن علاقه یا از دست دادن احساس لذت در فعالیت های خاصی گفته می شود که معمولاً باعث شادی افراد می شود.

 

خلق و خوی افسرده علائم برخی از اختلالات خلقی مانند اختلال افسردگی عمده یا بیماری پوستی است. این یک واکنش موقتی عادی نسبت به وقایع زندگی است ، مانند از دست دادن یک فرد محبوب. و همچنین این علامت برخی از بیماریهای جسمی و عارضه جانبی برخی داروها و درمانهای پزشکی است.تاريخ : شنبه 3 اسفند 1398 | 3:13 | نویسنده : mm |

علت درد سیاتیک چیست؟

سیاتیک یک وضعیت سلامتی است که با درد پایین پا از قسمت تحتانی کمر مشخص می شود. شروع فعالیت معمولاً به دنبال فعالیتهایی مانند بلند کردن سنگین ناگهانی است ، هرچند ممکن است شروع تدریجی نیز رخ دهد. درد اغلب به عنوان تیراندازی توصیف می شود. به طور عادی ، علائم فقط در یک طرف بدن قرار دارند. با این وجود دلایل خاص ممکن است در هر دو طرف درد ایجاد کند. کمر درد گاهی وجود دارد. ضعف یا بی حسی ممکن است در قسمت های مختلف پا و پا آسیب دیده ایجاد شود.

حدود 90٪ سیاتیک ناشی از فتق دیسک نخاعی است که بر روی یکی از ریشه های عصبی کمر یا ساکرال فشرده می شود. اسپوندیلولیستزیس ، تنگی نخاع ، سندرم پیریفیسیس ، تومورهای لگن و بارداری از دیگر علل احتمالی سیاتیک هستند. آزمایش برش پا مستقیماً در تشخیص مفید است. آزمایش مثبت است اگر وقتی پا در حالی که یک نفر روی پشت خود دراز کشیده است ، پا بلند شود ، درد زیر زانو می خورد. در بیشتر موارد تصویربرداری پزشکی لازم نیست. با این وجود ، اگر عملکرد روده یا مثانه تحت تأثیر قرار گیرد ، تصویربرداری حاصل می شود ، از دست دادن قابل توجهی احساس یا ضعف وجود دارد ، علائم طولانی مدت است ، یا نگرانی از تومور یا عفونت وجود دارد. شرایطی که ممکن است مشابه باشد بیماری های مفصل ران و عفونت هایی مانند زونا زودرس (قبل از تشکیل بثورات) است.

درمان اولیه معمولاً شامل داروهای ضد درد است. اگرچه مدارکی در مورد داروهای ضد درد و شل کننده های عضلانی وجود ندارد. به طور کلی توصیه می شود که افراد با فعالیت های عادی تا بهترین توانایی های خود ادامه دهند. اغلب آنچه برای حل و فصل سیاتیک لازم است زمان است. در حدود 90٪ از افراد در کمتر از شش هفته علائم برطرف می شوند. اگر درد شدید باشد و بیش از شش هفته ادامه یابد ، جراحی ممکن است گزینه ای باشد. در حالی که جراحی اغلب بهبود درد را تسریع می کند ، فواید طولانی مدت آن مشخص نیست. در صورت بروز عوارضی مانند از بین رفتن عملکرد طبیعی روده یا مثانه ، ممکن است عمل جراحی لازم باشد. بسیاری از درمانها ، از جمله کورتیکواستروئیدها ، گاباپنتین ، پرگابالین ، طب سوزنی ، گرما یا یخ و دستکاری ستون فقرات ، شواهد محدود یا ضعیفی برای استفاده آنها دارند.

بسته به نحوه تعریف آن ، کمتر از 1٪ تا 40٪ از افراد در بعضی مواقع سیاتیک دارند. این بیماری بیشتر در دهه 40 و 50 افراد دیده می شود و مردان بیشتر از زنان مبتلا می شوند. این بیماری از زمان های بسیار قدیم شناخته شده بود. اولین کاربرد شناخته شده از کلمه سیاتیک مربوط به سال 1451 است.


برچسب‌ها: علت درد سیاتیک چیست؟

تاريخ : شنبه 3 اسفند 1398 | 3:12 | نویسنده : mm |

اوریون چیست؟

اوریون یک بیماری ویروسی است که در اثر ویروس اوریون ایجاد می شود. علائم و نشانه های اولیه اغلب شامل تب ، درد عضلانی ، سردرد ، اشتهای ضعیف و احساس ناخوشایند است. این معمولاً با تورم دردناک یک یا هر دو غده بزاقی پاروتید دنبال می شود. علائم معمولاً 16 تا 18 روز پس از قرار گرفتن در معرض رخ می دهد و پس از 7 تا 10 روز برطرف می شود. علائم اغلب در بزرگسالان شدیدتر از کودکان است. حدود یک سوم از افراد دارای علائم خفیف یا فاقد علائم هستند. عوارض ممکن است شامل مننژیت (15٪) ، پانکراتیت (4٪) ، التهاب قلب ، ناشنوایی دائمی و التهاب بیضه باشد که به طور غیر معمول منجر به ناباروری می شود. ممکن است زنان دچار تورم تخمدان شوند ، اما این باعث افزایش خطر ناباروری نمی شود.

اوریون بسیار مسری است و به سرعت در بین افرادی که در مناطق نزدیک زندگی می کنند گسترش می یابد. ویروس توسط قطرات تنفسی یا تماس مستقیم با فرد آلوده منتقل می شود. فقط انسان این بیماری را دریافت و گسترش می دهد. افراد از حدود 7 روز قبل از شروع التهاب پاروتید تا حدود 8 روز پس از عفونت آلوده هستند. هنگامی که عفونت دوره خود را طی کرد ، فرد به طور معمول از زندگی مصون است. ضد عفونی امکان پذیر است ، اما عفونت متعاقب آن خفیف است. تشخیص این بیماری معمولاً به دلیل تورم پاروتید مشکوک است و با جداسازی ویروس بر روی سواب مجاری پاروتید ، می توان آن را تأیید کرد. آزمایش آنتی بادی های IgM در خون بسیار ساده است و ممکن است مفید باشد. با این حال ، می تواند در کسانی که واکسینه شده اند به طور منفی کاذب کند.

اوریون توسط دو دوز واکسن اوریون قابل پیشگیری است. بیشتر کشورهای توسعه یافته آن را در برنامه های واکسیناسیون خود ، اغلب بهمراه واکسن سرخک ، سرخچه و واریسلا شامل می کنند. کشورهایی که میزان ایمن سازی کمی دارند ، ممکن است شاهد افزایش موارد در گروه های سنی بالاتر و در نتیجه پیامدهای بدتر باشند. هیچ درمانی خاص مشخص نیست. تلاش ها شامل کنترل علائم با داروهای ضد درد مانند پاراستامول (استامینوفن) است. ایمونوگلوبولین داخل وریدی ممکن است در برخی از عوارض مفید باشد. در صورت بروز مننژیت یا پانکراتیت ، بستری شدن در بیمارستان ممکن است لازم باشد. از هر 10،000 نفر که آلوده هستند می میرند.

بدون ایمن سازی ، حدود 1/0 تا 1.0 درصد از جمعیت در هر سال مبتلا می شوند. واکسیناسیون گسترده منجر به کاهش بیش از 90٪ نرخ بیماری شده است. اوریون در کشورهای در حال توسعه رایج است ، جایی که واکسیناسیون کمتر متداول است. با این حال ، شیوع آن هنوز هم در یک جمعیت واکسینه شده ممکن است رخ دهد. پیش از معرفی واکسن ، اوریون یک بیماری شایع کودکان در سراسر جهان بود. شیوع بیشتر بیماری به طور معمول هر 2 تا 5 سال رخ می دهد. كودكان بین 5 تا 9 سال بیشترین آسیب را داشتند. در بین جمعیت واکسینه شده ، افراد در اوایل دهه 20 غالباً مبتلا هستند. در اطراف خط استوا اغلب در تمام سال رخ می دهد ، در حالی که در مناطق شمالی تر و جنوبی تر جهان ، در زمستان و بهار بیشتر دیده می شود. تورم دردناک غدد پاروتید و بیضه توسط بقراط در قرن پنجم قبل از میلاد توصیف شده است.تاريخ : شنبه 3 اسفند 1398 | 3:12 | نویسنده : mm |
صفحه قبل 1 ... 5 6 7 8 9 ... 12 صفحه بعد
.: Weblog Themes By Slide Skin:.